O Azerbejdżanie

1441508491

To Kraina Ognia i Perła Kaukazu, kraina, w której wschodnie kolory łączą się wspaniale z zachodnim postępem. Azerbejdżan jest krajem o wyjątkowej naturze, niezrównanej kulturze, wielowiekowej historii z jej zwyczajami i tradycjami oraz znakomitej kuchni; miejsce, które zaspokoi oczekiwania najbardziej wyrafinowanych gastronomów, a wreszcie to kraj kaukaskiej gościnności i życzliwości.

Azerbejdżan znajduje się we wschodniej części Zakaukazia (lub Południowego Kaukazu) nad brzegiem Morza Kaspijskiego. Populacja Azerbejdżanu przekracza 9,8 miliona, a terytorium obejmuje obszar 86 600 kilometrów kwadratowych. Według obu tych danych Azerbejdżan jest największym krajem na Kaukazie Południowym. Miasto Baku jest stolicą i największym miastem w kraju. Językiem narodowym jest tutaj Azerbejdżan. Jednak język rosyjski jest również szeroko stosowany, a wielu młodych mieszkańców również mówi po angielsku. Azerbejdżan dzieli granice z Iranem (765 km), Turcją (15 km), Rosją (390 km), Gruzją (480 km) i Armenią (1007 km). Wschodnie brzegi kraju są myte przez wody Morza Kaspijskiego.

Historycznie część Wielkiego Jedwabnego Szlaku, położonego na skrzyżowaniu geopolitycznych, gospodarczych i kulturalnych interesów wielu narodów i cywilizacji, Azerbejdżan od dawna budzi zainteresowanie wielkich umysłów, naukowców, podróżników i historyków. Odniesienia do tej niezwykłej krainy, znajdującej się na zachodnim wybrzeżu Morza Kaspijskiego i we wschodniej części Kaukazu Południowego, można znaleźć w starożytnych pismach Herodota, Strabona i Klaudiusza Ptolemeusza. Azerbejdżan ma niesamowite historyczne i kulturowe dziedzictwo z ponad 7500 naturalnych, archeologicznych, architektonicznych i historycznych zabytków. Rysunki jaskiniowe w Gobustan, mauzolei Momine-Khatun i Garabaghlar, Pałac Sheki Khans, Wieża Dziewicza, zamki w Absheronie, średniowieczne manuskrypty zdobione wspaniałymi miniaturowymi obrazami, zabytkowe dywaniki, dzieła literatury, sztuki i rzeźby – wszystko to to tylko niewielka część bogatego i bezcennego dziedzictwa tego kraju.

Azerbejdżan jest często nazywany „Krajem ognia”. Wiadomo, że większość mieszkańców tego obszaru przed epoką powszechną była wyznawcami ognia. Od tego czasu kraj zachował starożytne świadectwa tej epoki: malowidła naskalne, posągi bogów i starożytne świątynie. Dwa najbardziej żywe przykłady tego dziedzictwa to świątynia czcicieli ognia („Ateshgah”) w Surakhani niedaleko Baku i „Yanardag”, przetłumaczona jako „płonąca góra”. Według legendy świątynia „Ateshgah” została zbudowana przez indyjskich strażników ognia, którzy przybyli tutaj, gdy dowiedzieli się o wiecznie płonącym ogniu, wyemitowanym z ziemi i byli tak zaskoczeni tym, co zobaczyli, że postanowili zbudować świątynię na tym bardzo miejsce. Ziemie te były uważane za święte przez stulecia i przez całą historię były czczone przez wyznawców Zoroastrianizmu, Hinduizmu i Sikhizmu.

Retoryka ognia, przekazywana z pokolenia na pokolenie, znalazła odzwierciedlenie w wielu artystycznych pracach mistrzów Azerbejdżanu na przestrzeni wieków, a ostatnio osiągnęła swój szczyt w postaci kompleksu „Płomienne wieże”. Niedawno wybudowane w Baku Wieże Płomieni w bardzo krótkim czasie stały się zapierającym dech w piersiach architektonicznym symbolem stolicy, ucieleśniającym hołd naszej historii i reprezentującym współczesny Azerbejdżan – nowy, ambitny kraj, rozwijający się i rozwijający. postępowe, ale wciąż lojalne wobec swoich korzeni i źródeł.

Azerbejdżan to Zachód na Wschodzie i na Wschodzie na Zachodzie! Witamy!