Azerbejdżan zaznacza Dzień flagi narodowej

Dzisiaj jest Dzień Flaga Narodowa w Azerbejdżanie.

Raport informuje, że na mocy zarządzenia podpisanego przez prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa w dniu 18 listopada 2009 r., 9 listopada jest oznaczony jako Dzień flagi narodowej.

Po uzyskaniu niepodległości przez Azerbejdżan Państwowa Flaga Azerbejdżanu stała się symbolem narodowej suwerenności jako symbolu świętej państwowości dla wszystkich obywateli kraju.

Ta flaga, która jest wspomnieniem Azerbejdżańskiej Republiki Demokratycznej, pokazuje nasze zaangażowanie w naszą ideologię wolności, wartości narodowych i moralnych oraz uniwersalnych ideałów.

Trójkolorowa flaga Azerbejdżanu została zaakceptowana przez rząd Azerbejdżańskiej Republiki Demokratycznej (ADR) w dniu 9 listopada 1918 r. I posiadała status państwowy do kwietnia 1920 r. Na sesji odbywającej się z inicjatywą i wskazówkami krajowego przywódcy narodu azerbejdżańskiego Hejdar Alijew flagę przywrócono na polecenie Najwyższego Mejlis z Nachczańskiej Autonomicznej Republiki (NAR) i ogłoszono flagą narodową Autonomicznej Republiki 17 listopada 1990 r. 18 października 1991 r. Ustawa konstytucyjna o niepodległości Azerbejdżanu został przyjęty, zgodnie z którym ogłoszono Republikę Azerbejdżanu. Jako następca Azerbejdżańskiej Republiki Demokratycznej Republika Azerbejdżanu przywróciła swoje symbole państwowe, w tym flagę państwową.

Ramy prawne zostały ulepszone dzięki przyjęciu ustawy Republiki Azerbejdżańskiej „O użyciu flagi narodowej Republiki Azerbejdżanu” w dniu 8 czerwca 2004 r. Zgodnie z postanowieniem, flaga państwowa jest podniesiona na budynkach organów państwowych i misji dyplomatycznych Republiki Azerbejdżanu, a także ważnych międzynarodowych wydarzeń, prestiżowych ceremonii i spotkań, na wielkoformatowych publicznych spotkaniach politycznych, wydarzeniach kulturalnych i zawodach sportowych, reprezentuje jedność narodową.

17 listopada 2007 r. Prezydent Azerbejdżanu wydał dekret „O utworzeniu placu flagi narodowej” w Baku.

1 września 2010 r. Prezydent Azerbejdżanu Ilham Alijew wziął udział w inauguracji Placu Flag Narodowych. Na placu założono także Muzeum Flag Narodowych.

W listopadzie 2009 r., Zgodnie z Aneksem do Kodeksu Pracy z okazji Dnia Flaga Narodowa, 9 listopada – Dzień flagi narodowej został wpisany na listę dni wolnych od pracy w kraju.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *